Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Osumnjičen da je prije 13 godina ubio Vujičića * Nalaz po diktatu DPS-a * Sinđelić saradnik, terorizam nestao * Azmontu ne daju dozvolu dok ne plati naknadu * Osumnjičen da je prije 13 godina ubio Vujičića * Marija Miljević spremna za Elit * „Sea Hero” u službi zdravlja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-11-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Čedomir Radičević, koautor ekonomskog programa SD:
- Država ulazi u finanijski ambis i do polovine sledeće godine doći će do sloma javnih finansija.

Vic Dana :)

Haso: „Mujo, care, odakle ti to odijelo?”
Mujo: „Dao mi šef da bih izgledao kao oni šoferi u filmovima!”
Haso: „Zašto ti nije kupio i cipele, nego hodaš bos?”
Mujo: „Seljačino, ne idu cipele uz ovaj model, vidi šta piše - Boss!”







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji - datum: 2016-11-09 NAJPOSJEĆENIJE IZLETIŠTE U SRBIJI UVIJEK SPREMNO ZA TURISTE
Baka Dušanka Melević plete čarape za turiste Zlatibor je više od planine Grupu novinara iz Crne Gore pojačanu sa predstavnicima turističkih agencija okupila je Turistička organizacija Podgorice i priuštila im trodnevnu studijsku posjetu Zlatiboru
Dan - novi portal
Bez­broj­ni tu­ri­stič­ki sa­dr­ža­ji jed­ne od ljep­ših i naj­po­sje­će­ni­jih pla­ni­na u Sr­bi­ji, ko­ju od­li­ku­je ide­al­na kli­ma po­god­na i za ljet­nji i zim­ski tu­ri­zam (to­pla lje­ta i zi­me sa sni­je­gom od ok­to­bra do ma­ja) kao i zdrav­stve­ni tu­ri­zam, ali i još mno­go to­ga sta­ne u jed­nu je­di­nu ri­ječ – Zla­ti­bor. Ta pla­nin­ska lje­po­ti­ca, ko­ju kra­se ši­ro­ki pro­plan­ci, pro­ša­ra­na mno­štvom bo­ro­va, po ko­ji­ma je pla­ni­na i do­bi­la ime, vi­še je od pla­ni­ne. Zad­nji zlat­ni bor je pao, ali za­hva­lju­ju­ći pro­fe­so­ru To­ši­ću, ko­ji je je­dan od na­ših po­zna­tih ge­ne­ti­ča­ra u šu­mar­stvu, on ga je na­ka­le­mio, pa ih sa­da ima tri­de­se­tak. Ne­ka­da skro­man broj smje­štaj­nih ka­pa­ci­te­ta, da­nas je do­sti­gao za­vid­nu broj­ku od de­se­tak ho­te­la, apart­ma­na i zna­tan broj pri­vat­nog smje­šta­ja ko­ji do­pri­no­se sve­u­kup­nom ugo­đa­ju. Zla­ti­bor­ska avan­tu­ra je ne sa­mo pre­po­ruč­lji­va već i po­želj­na s ob­zi­rom da nu­di ne­za­bo­rav­ne lo­ka­li­te­te bo­ga­te kul­tur­no-isto­rij­skim na­sle­đem, me­đu ko­ji­ma vrh Gla­vu­dža, Zla­ti­bor­ska je­ze­ra, Si­ro­goj­no, fa­sci­nant­na Sto­pi­ća pe­ći­na, Či­go­ta, Mo­kra Go­ra, Šar­gan­ska osmi­ca, Me­ćav­nik, vo­do­pad u se­lu Go­sti­lje, Mač­kat, Tor­nik...
Gru­pu no­vi­na­ra iz Cr­ne Go­re, po­ja­ča­nu sa pred­stav­ni­ci­ma tu­ri­stič­kih agen­ci­ja, oku­pi­la je Tu­ri­stič­ka or­ga­ni­za­ci­ja Pod­go­ri­ce i pri­u­šti­la im tro­dnev­nu stu­dij­sku po­sje­tu Zla­ti­bo­ru. Ne­ki su se tek ta­da pr­vi put su­sre­li sa lje­po­ta­ma ove pla­ni­ne, dok su ne­ki sa­mo oži­vje­li sje­ća­nja. Is­pred Tu­ri­stič­ke or­ga­ni­za­ci­je Zla­ti­bor do­če­ka­la nas je Ma­ja, ko­ja je bi­la vo­dič gru­pe. Već pr­vog da­na gru­pa je ob­i­šla sve ho­te­le i apart­ma­ne na Zla­ti­bo­ru. Jo­van Pa­vlo­vić, struč­ni sa­rad­nik u TO Zla­ti­bor, ka­že da su na pla­ni­ni raz­vi­je­ni svi vi­do­vi tu­ri­zma. On je is­ta­kao da ras­po­la­žu sa pre­ko 20.000 le­ža­ja, da ih go­di­šnje po­sje­ti oko 300.000 go­sti­ju i da ima­ju pre­ko 1.200.000 no­će­nja. Zla­ti­bor po­sje­ću­ju, iz­me­đu osta­lih, tu­ri­sti iz Cr­ne Go­re, Ru­mu­ni­je, Slo­ve­ni­je, Bu­gar­ske, Austri­je, Fran­cu­ske...
– Ov­dje se to­kom go­di­ne ne za­tva­ra ni­je­dan obje­kat. Ru­ža vje­tro­va či­ni da je va­zduh čist i pro­zra­čan. Ima­mo in­sti­tut „Či­go­ta”, po­znat po li­je­če­nju bo­le­sti šti­ta­ste žli­je­zde, kar­di­o­va­sku­lar­nih bo­le­sti, bo­le­sti di­saj­nih or­ga­na.
Uko­li­ko tu­ri­sti ni­je­su za­in­te­re­so­va­ni za bo­ra­vak u ho­te­li­ma, već vi­še vo­le ru­ral­ni smje­štaj, on­da je ide­al­no mje­sto kamp „Zla­ti­bor” u bli­zi­ni ho­te­la „Ze­len­kad”, 500 me­ta­ra od cen­tra Zla­ti­bo­ra. Kamp se na­la­zi na 240 ki­lo­me­ta­ra od Pod­go­ri­ce, a sa­sto­ji se od 60 kamp je­di­ni­ca i vi­še lo­ka­ci­ja za ša­to­re, u pre­li­je­poj bo­ro­voj šu­mi po­vr­ši­ne dva hek­ta­ra. Kamp je ka­te­go­ri­san sa tri zvje­zdi­ce.
– Po­sje­du­je­mo i za­jed­nič­ku pro­sto­ri­ju za bo­ra­vak go­sti­ju, pri­god­an sa­dr­žaj za dje­cu na otvo­re­nom, re­cep­ci­ju, ku­hi­nju, pro­stor za pra­nje ve­ša, unu­tra­šnje i spo­lja­šnje tuš ka­bi­ne, ljet­nji­ko­vac, a ima­mo i do­stu­pan te­le­fon­ski pri­klju­čak i be­žič­ni in­ter­net. Sva­ka par­ce­la ima pri­ključ­ke za vo­du i stru­ju a obez­bi­je­đen je i do­vo­ljan broj par­king mje­sta. U ljet­nji­kov­cu je do­stu­pan ro­štilj, a go­sti­ma je na ras­po­la­ga­nju i 20 le­ža­ja u de­set so­ba. Ovo je de­sti­na­ci­ja ide­al­na za pla­ni­na­re i bi­ci­kli­ste. U bli­zi­ni je i Rib­nič­ko je­ze­ro, po­god­no za pe­ca­nje, bo­ga­to so­mom i ša­ra­nom. Kamp-mje­sto se pla­ća se­dam eura i plus tri eura po oso­bi, a so­be su 800 di­na­ra po oso­bi plus tak­se – ka­žu za­po­sle­ni u kam­pu.
Dra­gan Me­lo­vić se ba­vi se­o­skim tu­ri­zmom. Nje­go­vo do­ma­ćin­stvo ima smje­štaj sa 13 le­ža­je­va i, s ob­zi­rom na ve­li­ku po­sje­će­nost go­sti­ju, pla­ni­ra da ši­ri ka­pa­ci­te­te. Is­pred objek­ta u ko­jem su smje­šte­ni le­ža­je­vi, Me­lo­vi­ći ima­ju i ba­zen. Se­zo­na kre­će od 1. ma­ja, a go­sti im sti­žu iz Sr­bi­je i iz ino­stran­stva.
– Pri­je de­set go­di­na bi­lo nas je do­sta ko­ji smo se ba­vi­li se­o­skim tu­ri­zmom, ali su od­u­sta­li. Za me­ne bi bi­lo do­bro da ih ima što vi­še, jer ne znam ni sam ko­li­ko smo go­sti­ju lje­tos od­bi­li, a to ni­je do­bro. Na­ša naj­bo­lja re­kla­ma je pre­po­ru­ka go­sti­ju. Pun pan­si­on kod nas je 22 eura, po­lu­pan­si­on 18 eura, a pre­no­ći­šte sa do­ruč­kom ili ve­če­rom 14 eura. Ovim po­slom se ba­ve če­ti­ri ge­ne­ra­ci­je. Moji otac i maj­ka, su­pru­ga i ja, sin i kćer­ka, sna­ha i unu­čad, svi smo uklju­če­ni u po­sao – re­kao je Me­lo­vić.
Draganova maj­ka uglav­nom je za­du­že­na za ple­te­nje ču­ve­nih vu­ne­nih ča­ra­pa, ko­je su pro­da­va­li po če­ti­ri eura.
– Po­ma­lo is­ple­tem, po­ma­lo i pro­dam i eto ta­ko. Imam svo­je ov­ce i vu­nu, pa mo­gu da za­ra­dim dže­pa­rac od ple­te­nja ra­znih odjev­nih pred­me­ta. Imam ma­lo i po­ljo­pri­vred­ne pen­zi­je, da imam za lje­ko­ve. Ta­ko vam je to, mo­ja dje­co. Ba­ba ne mo­že vi­še ni­šta dru­go da ra­di pa se la­ti­la igle i ple­ti­va. Ne­ka­da sam mo­gla za dan ča­ra­pe da is­ple­tem, a sa­da ne mo­gu ne­go sva­ki dan po­ma­lo. Još uvi­jek vi­dim da štri­kam pa mi ne tre­ba­ju na­o­ča­re. Ple­tem i pu­lo­ve­re, ali sam ih pro­da­la. Ni­je­dan vi­še ne­mam. Sa­da ima ovih mla­đih, pa ako ho­će ne­ka štri­ka­ju i pro­da­ju. Ka­ko god ho­će, ba­ba vi­še ne mo­že – re­kla je ova vre­me­šna sta­ri­ca ko­ja već ula­zi u de­ve­tu de­ce­ni­ju ži­vo­ta.
A.DA­BA­NO­VIĆ


Pr­šu­ta

Na Zla­ti­bo­ru ima vi­še de­gu­sta­tiv­nih cen­ta­ra pr­šu­te. Na­ša eki­pa po­sje­ti­la je dva. Mi­loš Za­rić upo­znao nas je sa pro­ce­som ra­da u pro­iz­vod­nji ovog spe­ci­fič­nog pre­hram­be­nog ar­ti­kla. Ob­ja­snio je raz­li­ku iz­me­đu pr­šu­te i pr­šu­ta.
– Raz­li­ka je kod ne­kih u na­zi­vu, a kod ne­kih u ob­li­ku pro­iz­vo­da. To su ko­ma­di od bu­ta da li go­ve­đeg da li svinj­skog, a pr­šut je vje­ro­vat­no dal­ma­tin­ski na­ziv ili cr­no­gor­ski, a od­no­si se na ci­je­li svinj­ski but. Mo­ja pro­iz­vod­nja ne su­ši cio pr­šut već ko­ma­de. Su­še­nje se ra­di na tra­di­ci­o­na­lan na­čin. Su­ša­re su sta­rog ti­pa, na bu­ko­va dr­va, pa­nje­ve i pi­lje­vi­nu, a tem­pe­ra­tu­ra je mak­si­mal­no 25 ste­pe­ni. Pro­ces su­še­nja je oko mje­sec da­na na tom hlad­nom di­mu, a ka­da je to­pli­je vri­je­me tra­je tri, če­ti­ri ne­dje­lje. Mi se tru­di­mo da odr­ži­mo kva­li­tet pro­iz­vo­da i pro­iz­vo­di­mo ko­li­ko mo­že­mo da pro­da­mo. Ako vi­še pro­iz­vo­di­mo kva­li­tet će bi­ti sla­bi­ji. Tru­di­mo se da pro­iz­ve­de­mo što ma­nje, a što kva­li­tet­ni­je – re­kao je Mi­loš Za­rić iz se­la Ka­čer.


Mu­zej na otvo­re­nom

Po­sje­ti­o­ci­ma Zla­ti­bo­ra pru­ža se pri­li­ka i da po­sje­ti mu­ze­j na otvo­re­nom - „Sta­ro se­lo”, je­di­ni te vr­ste u Sr­bi­ji. Ri­ječ je o mu­ze­ju na­rod­nog gra­di­telj­stva ko­ji ču­va kul­tu­ru sta­no­va­nja di­nar­ske kul­tur­ne re­gi­je iz 19. vi­je­ka. Ta­mo se mo­že vi­dje­ti ka­ko su ne­ka­da lju­di ži­vje­li u brv­na­ra­ma i šta im je sve bi­lo neo­p­hod­no za ži­vot. U ovom mu­ze­ju do­če­ka­će vas lju­ba­zna Sve­tla­na Ćal­do­vić, vi­ši ku­stos mu­ze­ja, ko­ja je sprem­na da od­go­vo­ri na sva va­ša pi­ta­nja.
– U stal­noj po­stav­ci su dva se­o­ska do­ma­ćin­stva iz 19. vi­je­ka, pot­pu­no auten­tič­na i ka­da su u pi­ta­nju objek­ti ko­ji či­ne zla­ti­bor­sku okuć­ni­cu i nji­hov ras­po­red u njoj. Či­ne ga glav­na po­ro­dič­na ku­ća u ko­joj se od­vi­jao ži­vot ta­da­šnje po­ro­dič­ne za­dru­ge, ko­je su bro­ja­le i do 30 čla­no­va. Osim to­ga tu su va­ja­ti ko­ji su po­di­za­ni za si­no­ve ko­ji sta­sa­va­ju za že­nid­bu ka­ko bi mla­den­ci spa­va­li odvo­je­no od osta­lih čla­no­va po­ro­di­ce. Tu je i mlje­ka­ra ko­ja je oba­ve­zan dio, za­tim pe­ka­ra, am­bar za ži­to, ali i pra­te­ći objek­ti za sto­ku – re­kla je Ćal­do­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"